Наверх
Меню
Меню
Новость
26/10
Показ експериментальних фільмів Оксани Чепелик в Марселі
1.jpg
1.jpg

Показ експериментальних фільмів Оксани Чепелик в Марселі

 

OКСАНА ЧЕПЕЛИК ВИГРАЛА ДОСЛІДНИЦЬКУ РЕЗИДЕНЦІЮ В IMéRA.

 

Мисткиня, режисерка та дослідниця мистецтва новітніх технологій Оксана Чепелик у 2019 році взяла участь у програмі мистецьких резиденцій «Екстер» Українського інституту. «Екстер» — програма міжнародних резиденцій у сфері сучасного мистецтва, розроблена Українським інститутом для митців, кураторів, арт-критиків та дослідників мистецтва.

Тоді художниця перебувала у резиденції в Марселі (Франція) в Інституті перспективних досліджень IMéRA. Цього 2021 року її арт-резиденція має продовження — Оксана Чепелик долучилася до 5-місячної програми IMéRA «Мистецтво, наука, суспільство». 

В IMéRA існують 4 програми:

- Мистецтво, наука та суспільство,

- Дослідження середземноморського регіону,

- Міждисциплінарність: виклики нестабільного балансу,

- Необхідні утопії. 

Задля участі в програмі IMéRA митці надсилають свої проєкти на розгляд жюрі і успішний кандидат отримує запрошення і можливість співпраці з дослідницьким інститутом (а їх 35) Екс-Марсельського університету та право створення робіт і проживання в резиденції в серці Марселя - в парку Лоншан, за палацово-парковим ансамблем «Сhateau d’Eau» Лоншан (архітектор Анрі-Жак Есперанд’є), в крилах якого розташувалися Музей образотворчих мистецтв і Музей, природознавства, - на території Марсельської обсерваторії.

Під час резиденції відбувається семінари – CBS – “Community Building Seminars”, щотижневі 6-годинні публічні презентації-дебати з розбудови спільноти, на яких резиденти мають змогу представити своє поле досліджень, питання або метод до обговорення.

  • 23 вересня в IMéRA відбулася презентація теми дослідницького проєкту еко-арту Оксани Чепелик «"Метаболоміка" — робота з екоданими біорізноманіття як біомаркерами змін навколишнього середовища». Метаболоміка розглядається як систематичне вивчення унікальних хімічних “відбитків пальців”, характерних для процесів, що відбуваються в живих клітинах, що необхідно для розуміння функціонування біорізноманіття під впливом екологічних змін.
  • 21 жовтня відбувся zoom-концерт «Океан» Оксани Чепелик (media art, UA) Аліси Кобзар (sound art, DE), Вікторії Вітренко (vocal art, DE) з використанням даних метаболоміки, наданих науковими інститутами та лабораторіями CNRS університету Екс-Марсель в межах медіа-арт платформи, створеної під час реалізації проєкту Карбону (UA) та InterAKT Initiative (DE) ′′Незалежність без кордонів′′:
  • А 22 жовтня в IMéRA відбувся показ експериментальних фільмів Оксани Чепелик. Добірка короткометражних фільмів Оксани Чепелик висвітлювала теми тілесності, фемінізму, політики, історії, філософії, нових технологій та рефлексувала агресію Росії проти України: https://imera.univ-amu.fr/fr/oksana-chepelyks-experimental-short-films-screening. Оксана Чепелик працює у сфері експериментального кіно з 1994 року.

Серед її повнометражних стрічок - документальні фільми: «Реальний майстер-клас» (2008) та «У тіні білих акацій» (2014). У 2009 році директор видавництва «Експериментальний Париж» Крістіан Лєбра відкрив ретроспективу експериментальних фільмів Оксани Чепелик у Парижі, куратором якої став французький історик кіно Любомир Госейко. Французький куратор описав її короткометражні роботи як "фільми-концепти" – фільми концептуального мистецтва, що представляють український інтелектуальний кінематограф.

Оксана Чепелик, Аліса Кобзар, Вікторія Вітренко  «Океан», 2021, проєкт Карбону (UA) та InterAKT Initiative (DE) ′′Незалежність без кордонів′′.

До програми показу в IMéRA увійшли 9 короткометражних фільмів: 

  • “Улюблені іграшки лідерів” (1998), що демонструвався в рамках виставки «Анонімне суспільство» в ПінчукАртЦентрі 2017 році, 
  • “Хор глухонімих” (1998/2004), презентований в Україні в рамках виставки “Flashback. Український медіа-арт 90-х” в Мистецькому Арсеналі 2018 року, 
  • “Маніфесто” (2011), демонструвався в рамках виставки “Незалежні” в Мистецькому Арсеналі 2011 року, 
  • “Йордан” (2014), 
  • “Жертвопринесення” з авторського повнометражного циклу “Жінка і війна” (2014), що демонструвався на кінофестивалях в Італії та Греції і в рамках “ArtKYIV contemporary-2015” в Мистецькому Арсеналі, 
  • “Гея” (2020), 
  • “VR Колайдер” (2020) і 

 -     “Хроніки від Фортінбраса” (2001), що демонструвався в ПінчукАртЦентрі 2015 і 2018 років.

1. «Улюблені іграшки лідерів» (15 хв, 1998) - це відео, що поєднує фрагменти інсталяції «Piece of Shit» зі сценами авторського перформенсу з тією ж назвою, реалізованого у Центрі мистецтв Бенфф. Фільм досліджує небезпеку масових ілюзій і є “балансуванням між аналізом сексуальності та політики”. Авторка апелює до небезпеки масових ілюзій ХХ століття та піднімає питання відповідальності. Нагорода «за розвиток мови кінематографа засобами перформенсу» на 50-у Міжнародному фестивалі короткометражного фільму в Монтекатіні, в Італії.

Оксана Чепелик. «Улюблені іграшки лідерів», 1998, Бенф Центр, Канада, перформенс, відео. 

2. «ХОР» (5 хв, 1998/2004) - це концептуальне відео, основою якого є перформенс Оксани Чепелик, реалізований за участі членів співтовариства Культурного центру глухонімих людей в Києві, що досліджує ступінь фізичної витривалості соціального тіла. Якщо жест глухонімих має інформаційну здатність, абсурдність колективного жесту трансформується в екзистенційну метафору. Відео досліджує особисті фізичні та політичні обмеження, позначені ритуалами, такими як тоталітарні паради, гімнастичні піраміди та традиції. Це коливання між виключенням та приналежністю; це також було реакцією на факт Об'єднання Європи, коли Україна виявилась ізольованою. Робота з людьми з обмеженими можливостями, підкреслює цю ідею. Проект стосується неможливості вибору, комунікації та відсутності голосу в колективному Хорі.

Оксана Чепелик. «Хор», 1998-2004, перформенс, відео. 

3. VIRTUAL SEA TOWER (5 хв, 2000) — це відео, засноване на однойменній авторській інсталяції, створеній у фавелі Жакарезіньо в Ріо-де-Жанейро, в Бразилії, 2000. Тимчасова інтервенція досліджувала можливість створити місце комунікації та за допомогою встановлення Віртуальної башти символічного зв’язку з містом Ріо-де-Жанейро та з його іконічними символами (такими, як фігура Христа, гора Цукрова голова). Повітряна куля піднімає відеокамеру на необхідну висоту, аби побачити море, демонструючи символічний злет і відкритість. Були опитані мешканці фавели; вони описали, що відчувають себе в пастці свого оточення і сподіваються на майбутнє покращення. У відповідь був створений бездротовий дирижабль, який плавав над фавелою на висоті, з якої можна було побачити море. Протягом дня зображення, що знімала камера, транслювалося в Інтернет і на монітор на площі фавели, а вночі повітряна куля слугувала екраном, на якому демонструвалися відеопроекція з обличчями мешканців фавели, які говорять про бажані зміни для їхнього району. Ця соціальна скульптура провокувала зрушення свідомості, утверджуючи потенціал спільноти.

4. МАНІФЕСТ (5 хв, 2011) – концептуальне відео, створене в контексті дискурсу щодо сучасного мистецтва, як свідоцтво художніх принципів на основі відеоперформансу, реалізованого в UCLA в рамках програми Fulbright Research, за участі Оксани Чепелик, Мімі Тан і Кліффа Сіммонса.

5. «ЙОРДАН» (6 хв, 2014) Оксани Чепелик, знятий у Засупоївці Яготинського району Київської області, присвячений подіям Водохрещі 2014 року, коли в Києві відбулися перші вбивства під час Революції Гідності.

Оксана Чепелик. «Йордан», 2014, відео. 

6. Жертвопринесення (9 хв, 2014) — відео з повнометражного циклу «Жінка і війна.

Оксана Чепелик. “Жертвопринесення”, відео із циклу “Жінка і війна”, 2014. ​

7. ГЕЯ (5 хв, 2011/2020 рр.) – це відео, яке через гендерні пошуки звертається до гіпотези Геї, також відомої як теорія Геї або принцип Геї, який припускає, що всі організми та їх неорганічне оточення на Землі тісно взаємопов’язані, щоб утворити єдину та само-регульовану складну систему задля підтримки життя на планеті. Гіпотеза Геї, названа на честь богині Землі в давньогрецькій міфології, була сформульована екологом Джеймсом Лавлоком і розроблена спільно з мікробіологом Лінн Маргуліс у 1970-х роках. Ще до цього, Володимир Вернадський розробив теорію розвитку Землі, яка нині є однією з основ екології. 

8. VR COLLIDER (7 хв, 2020) — це відео короткої екскурсії просторами проекту «VR Collider» на платформі Mozilla Hubs.

Оксана Чепелик. «VR Колайдер», 2020, відео екскурсії на платформі Mozilla Hubs.

9. Фільм Хроніки від Фортінбраса (30 хв, 35 мм, 2001) також розвиває авторські пошуки в розробці ґендерної проблематики. Фільм звертається до підходу Тараса Шевченка до жіночої суті і уявленні про жіночу долю в Україні, інтерпретуючи процеси через ставлення до жіночого тіла (у філософському прочитанні - тіла культури), яке мордують і десакралізують потворні карлики, символізуючи, таким чином, тоталітаризм як носія чоловічого начала, і як джерело пасивної долі України, минулої і теперішньої.

Оксана Чепелик. «Хроніки від Фортінбраса», 2001, фільм 35-мм плівка. 

Українська мисткиня в IMéRA презентувала ретроспективу своїх вибраних фільмів, в яких вона намагається зрозуміти суспільство, соціальний простір та взаємодію природи і цивілізації. 

У межах резиденції Оксана Чепелик у співробітництві з науковими інститутами та лабораторіями університету Екс-Марсель: Середземноморським інститутом морського і наземного біорізноманіття та екології та Середземноморським інститутом океанографії розробляє art-science аудіо-візуальний data-driven проєкт «Метаболоміка» і готує нову виставку. 

 

Головне фото: Оксана Чепелик в процесі співпраці з Cередземноморською Платформою віртуальної реальності. ​

комментарии
ТОП Новость
11/08

У липні Національний художній музей України та Центр урбаністичних студій ініціювали цикл дискусій, присвячених  обговоренню майбутнього відновлення України в міждисциплінарному вимірі. Метою ...

04/08

Народна артистка України Марія Бурмака представляє пісню «Повернись живим», яка була написала під час війни. Марія Бурмака: «Війна торкнулась кожного в Україні. Батьки і сини, кохані ...

Календарь
ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **